Jak wyglądała pierwsza strona internetowa

Współcześnie codziennie korzystamy z  Internetu w celu wykonania przelewu, zrobienia zakupów, przeczytania plotek i informacji ze świata, czy też wielu innych rzeczy. Będąc świadkami procesu tworzenia Sieci, a także zmian, które w niej zachodzą i wszechstronności jej użytkowania, mamy świadomość, że jest ona nieodłączną częścią naszego życia. Tym samym, trudno już nam sobie wyobrazić świat bez Internetu, podobnie jak niewielu z nas pamięta jego początki.

Jak powstał Internet?

Jego początki można przypisać amerykańskim informatykom, którzy tworzyli system dla Amerykańskich Sił Zbrojnych w czasie Zimnej Wojny i miał on na celu zapewnienie łączności pomimo trwających działań wojennych. Następnie z dyspozycji Pentagonu, opracowano sieć Arpanet, który miał łączyć uniwersytety i wymieniać komunikację między nimi. W 1980 r. włamano się do sieci, co poskutkowało rozdzieleniem jej na strefę militarną oraz cywilną – ogólnodostępną.

Jak wyglądała pierwsza strona internetowa?

Pierwsza na świecie strona internetowa została stworzona i opublikowana  w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Miało to miejsce 20 grudnia 1990 r., a jej twórcą był pochodzący z Wielkiej Brytanii fizyk, Tim Berners-Lee we współpracy z Robertem Cailliau. Miał on na celu uproszczenie procesu przekazywania dokumentów oraz informacji wewnątrz Organizacji. Był to prosty projekt bazy danych oparty na hipertekście, czyli na popularnym HTMLu. Pierwsza strona WorldWideWeb, której skrót www jest do dziś wykorzystywany w wyszukiwarce internetowej, była systemem informacyjnym ogólnie dostępnym. Był to zbiór hiperłączy wraz z tekstem, nie posiadał też żadnej grafiki. Ubogi w swej prostocie, prezentując kolory niebieski i czarny na białym tle, wciąż jest dostępny w Sieci jako ciekawostka. Pierwsze strony internetowe posiadały tylko 22 znaczniki, a 14 jest używanych do dnia dzisiejszego. 

Zanim strony internetowe zyskały na wyglądzie i stały się funkcjonalne oraz praktyczne musiało minąć sporo czasu i wymagało pracy wielu specjalistów, którzy włożyli swój wkład w ich uproszczenie i doprecyzowanie. Lata 90-te przyniosły ogromny rozwój tworzenia Internetu, a z każdym kolejnym rokiem Internet stawał się koniecznym produktem, znajdującym się w domach i miejscach pracy. Obecnie wielu  z nas nie wyobraża sobie życia bez swobodnego i nieograniczonego dostępu do Sieci.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *